BIOS ayarları nasıl yedeklenir

BIOS , işletim sistemi devreye girmeden önce bilgisayarınızın temel başlatma işlemlerini gerçekleştirmesini sağlayan bir yongadır. BIOS u güncellemenizi gerektirecek bazı sebepleriniz olabilir mesela

Yeni bir SSD almışsınızdır ve çalışma hızı yarı yarıya düşüktür işin kötüsü BIOS ta PCIe ile ilgili herhangi bir seçenek yeralmıyor veya yeralsa bile kilitlidir. BIOS güncellemek için Bilgisayar üreticinizin web sitesini ziyaret etmeniz ve en güncel BIOS sürümünü edinmeniz gerekir ya USB belleğe yazdırarak veya Windows çalışırken inen dosyaya çift tıklayıp BIOS güncelleme işlemini başlatmanız gerekir. BIOS’unuzu Windows üzerinden güncellemek, anakart üreticileri tarafından önerilmez fakat başka alternatif yok ise çalışan tüm uygulamaları ve gereksiz işlemleri kapatın ve Antivirüs yazılımınızı sonlandırın.

BIOS güncellemesi sırasında bir şeyler ters giderse, mesela Bir elektrik kesintisi olur veya güncelleme sırasında bilgisayar kapanırsa birdaha açılmayacaktır. Laptoplarda batarya olduğundan elektrik kesintisi riski etkilemeyecektir masaüstü bilgisayarlarda ise UPS (Güç kaynağı) kullanılabilir. Mevcut BIOS sürümünüz üreticinin web sayfasında bulunmuyorsa yada Güncellemeden sonra birşeyler ters gider diye varolan BIOS sürümünüzü yedeklemek istiyorsanız aşağıdaki yazımız faydalı olacaktır.

Universal BIOS Backup Toolkit ile BIOS nasıl yedeklenir

Yazılımı sayfa sonundaki indirme linkinden edinin ve exe dosyasını Yönetici yetkilerinde çalıştırın yoksa uyarı verecektir.

1. Sol alttaki Read butonuna tıklayıp BIOS un okunmasını bekleyin.

2. BIOS un okunduğuna dair bir pencere belirecektir. Backup butonuna tıklayın.

 

3. Yedeği nereye kaydedeceğinizi soracaktır

, bir yer belirleyin.

 

BIOS un yedeklendiğine dair bir pencere gelecektir böylece mevcut BIOS unuzu yedeklediniz

İndir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :

Pin It on Pinterest