Uçan Kartal Sabri Dino, onurunun kurbanı oldu !

Aşkı, azmi, çalışkanlığı onu futbolda hedeflediği başarılara ulaştırmıştı.“Fena geliyor top uç Sabri Dino, Sola vurur atla Sabri Dino
Dokuz numaraya dikkat aman Sabri Dino, Kalemizde ışıl ışıl canım Sabri Dino
Gönlümüzde ışıl ışıl atlama dur Sabri Dino”
Vedat ÖzdemiroğluYıllarca üç direk arasına topun geçmesine izin vermemek için çok çalıştı

1 Ocak 1942 yılında İstanbul’da Dünya’ya geldi. Tarabya, Galatasaray alt yapılarında yetişip, Beyoğlu Spor kalesini korudu. 1964 yılında Beşiktaş ve Fenerbahçe bu umut veren eldiveni transfer etme yarışına girdi. Dino bu yarış sonunda kartal oldu.

Beşiktaş’lılar, Dino’yu öncelikle 1973’te Napoli’de kalasinde devleşip, İtalyan milli takımına gol şansı vermediği maç ile hatırlar.

1966 sezonuna dek, Necmi Mutlu’nun yedeği olarak sahaya çıktı. 1966 sezonunda kaleyi devraldı ve 1966,1967 sezonları şampiyonluklarında büyük pay sahibi oldu. Beşiktaş taraftarının gönüllerine taht kurdu. Artık Beşiktaş ve Türk Milli Takımı kaleleri emin ellerde idi.

On iki kez ayyıldızlı formayı giyen Dino, on yıl Beşiktaş’ın kalesini korudu ve başarıdan başarıya uzanan performans gösterdi. Sarı saçları,  beyefendiliği, mükkemmel fiziği ve kaleciliği ile örnek bir sporcu olan Sabri Dino, Beşiktaş kulübü tarafından efsane futbolcuları listesine alındı.

Dino,12 kez Ay Yıldız lı formayı giymişti

Sabri Dino,futbolu bıraktıktan sonra tekstil sektöründe ticari hayatına başladı.Kendi adını taşıyan erkek gömlek markası ile önemli bir isim oldu.İşlerinin bozulması üzerine ekonomik kriz içerisine girdi.

Beyefendiliği ve fiziği ile herkesin takdirini kazanmıştı.

Kur dalgalanmaları nedeniyle iflas etti. Bunu da gururuna yediremedi. Beşiktaş’ın unutulmaz file bekçilerinden Sabri Dino, 1990 yılında Boğaziçi Köprüsü’nde ( 15Temmuz Şehitler Köprüsü) arabasını durdurdu. Üç direk arasında yıllarca atlayan Dino, bu kez Boğazın serin sularına atlayarak intihar etti ve 48 yaşında çok acı bir şekilde aramızdan ayrıldı.Avukatı yaptığı açıklamada; “Sabri biraz daha sabırlı olsaydı, işin içinden rahatlıkla çıkacaktı, Özal ekonomisinin batırdığı işadamlarından bazıları gibi, onurundan ödün vermeyişi, onun bu şekilde hareket etmesinin tek nedeni olmuştur” dedi.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Süleyman Seba; Sabri’yi, Hakkı Yeten’in başkanlığında elinden tutarak kulübe getirdiğini belirterek “Çok üzüntülüyüm”dedi.

Sabri Dino‘nun Beşiktaş tarihindeki ölümsüzlüğü ise sonsuza kadar devam edecek.

 

………… * …………………..