Osmaniye’de 6 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet ile doğan ;

PEN ( uluslararası yazarlar birliği )üyesi, Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk Türk sanatçı, İngiltere’de, İnce Memed adlı eseri en çok satanlar ( bestseller ) listesinin başında uzun süre kalanİngiltere’de, İnce Memed adlı eseri en çok satanlar ( bestseller ) listesinin başında uzun süre kalan, onlarca yurt içi ve yurt dışı saygın, prestijli ödüller sahibi, pamuk tarlalarında ırgatlık, fabrikada işçilik, traktör sürücülüğü, bostanlarda bekçilik ve öğretmen vekilliği yapmış, hapishanelerde özgürlük duygularını geliştirmiş, 28 Şubat 2015 yılında İstanbul’da vefat eden, gerçek adı Kemal Sadık Gökçeli olan Türk ve dünya edebiyatının saygın yazarı, Yaşar Kemal … ( Kemal Sadık Gökçeli )Dünyanın bir çok ülkesinde yazarlar, yazdıkları eserleri kendi adları ile yayınlamak yerine, farklı bir isimle yayınlamayı tercih edebilirler. Kemal Sadık Gökçeli, gençlik yıllarında yayınladığı şiirlerini, fıkralarını, Cumhuriyet gazetesinde çalışmaya başladığında kaleme aldığı fıkra ve röportajlarını Yaşar Kemal ismi ile yazıyordu.

Yaşar Kemal Hatıralarında İnce Mehmet

Yaşar Kemal bir röportajında ; İnsanlara yalan söyledim. Adımı değiştirerek kendimi sakladım.Yaşamımda bunun kadar ağırıma giden bir şey olmadı diyecek ti.

Gülümse bitsin karanIık, Gülümse karamsarları şaşırt, Gülümse güller açsın yüzünde, Gülümsemenle yayılsın ışık, Dünyayı ısıtmasan da güneş gibi.New York Times : Bazı milliyetçiler ona hain derdi.

Le Figaro  : Anadolu’nun keskin kalemi.

Le Monde : Türkiye’nin öteki sesi.

AP : Azınlıkların haklarını savundu. 

BBC : İnsanlığa, doğaya ve işçi sınıfına büyük önem veriyordu.          

Reuters : Dünyanın en iyi yazarlarından.                         

” Benim maceralarım insanlığın gizemini keşfetmeyi hedefliyor”     

………………….. * ……………………..