Yine de bir gün bu resimlerin, harcadığımız boyanın ve uğruna feda ettiğimiz benim ne de olsa cılız hayatımın değerinden, daha üstün bir değer taşıdıkları görülecektir.

Van Gogh’un Sargılı Kulaklı Otoportresi

Van Gogh un kulağının kesilmesine yönelik kuvvetli iki görüş vardır.

1- Kendisi kesmiştir.Tek maddi destek aldığı abisi Theo nişanlanmıştı. Bunun üzerine maddi desteğinin kesileceği ve sıkıntı içerisine düşeceği endişesi psikolojisini bozmuştu. 1888 in aralık ayı gecesinde cinnet geçirdi ve ustura ile kulağını kesti. Kesik kulağını bir beze sardı ve yakınında olan genelevdeki bir hayat kadınına verdi.

Ayçiçekleri – Sunflowers Van Gogh

2- Arkadaşı Gauguin kesmiştir.Van Gogh, 
Fransa’nın güneyindeki Arles’te bulunan evinde, eskrimci olan arkadaşı Gaugin ile birlikte yaşıyordu. Psikolojik sorunlar yaşayan Van Gogh bir akşam arkadaşı Gauguin ile evde kavga etti ve ona bardak fırlattı. Kavga üzerine Gauguin bavulunu ve kılıcını alarak evden ayrıldı. Van Gogh arkasından geldi.

Son Akşam Yemeği’nin dini olmayan bu versiyonuna Patates Yiyenler adını verdi.

Genelevin önüne geldiklerinde tartışmaları şiddetlendi. Gauguin Van Gogh un kulağını kılıcı ile kesti. Kulağı geneleve teslim etti.

Van Gogh evine döndü. Polis ertesi gün evinde baygın halde buldu ve hastaneye kaldırdı. Kan kaybı ve bunama sorunları nedeni ile bir süre hastanede kalarak tedavi gördü.

 

‘’Geçenlerde resim yaparken, içimde renklere ilişkin belirgin bir uyanış hissettim;       şimdiye kadar hissettiğimden daha güçlü ve farklıydı.’’

                           …………………….. * ………………………