Sıcak Hava Balonları ; Balon iki kısımdan oluşur. Yanmaya dayanıklı kumaştan yapılan KUBBE ve yolcular ile pilotun bulunduğu SEPET kısımları.

Dünya’da 1780 li yıllarda başlayan balon macerası,günümüzde profesyonelleşmiştir.

Çalışma Biçimi ; Yerçekimi ve sıcaklık prensibi ile serin havada sıcak havanın yükselmesidir. Balonun içindeki hava ısındıkça balon yükselir, hava soğudukça balon alçalır.
Uçuşa Hazırlık ; İlk olarak vantilatör ile balon şişirilir. Sonra bu hava ısıtılır. Balonun yönünü rüzgar belirler, pilot kısıtlı bir kontrol gücüne sahiptir.

İlk olarak balon hava ile şişirilir,daha sonra bu hava ısıtılır.

Dünya’da ilk balon macerası ; 1783 yılında Montgolfier kardeşler, içerisinde bir tavuk,  bir koyun ve bir ördek olan sıcak hava balonunu havalandırırlar. 6000 fit yükselen balon, güvenli bir şekilde yere inmeyi başarır.

Montgolfier kardeşler,kağıt ve kumaştan yapılmış ilk balonu havalandırdılar.

Dünya’nın ilk uzun  mesafeli balon yolculuğu denemesi ; 1785 yılında Jean Franois Piltre de Rozier ve Pierre Romain, İngiliz kanalını geçme niyeti ile bir balon yolculuğu planladılar. Rozier, bir sıcak hava ve bir gaz balonunun karışımı olan  yeni bir balon icat etti. Balonda tehlikeli olan hidrojen gazı kullandı.

Jean Franois Piltre de Rozier ve Pierre Romain’un öldüğü yeni melez balonun kazası

Jean Franois Piltre de Rozier ve Pierre Romain, İngiliz kanalını geçmek ve uzun  mesafeli ilk balon yolculuğunu gerçekleştirmek amaçlı olarak balon ile havalandılar.

Ancak balon havalandığında işler ters gitmeye başladı ve balon kontrolsüz olarak düşmeye başladı. Görgü tanıkları balon yere çakılmadan önce mavi bir alev gördüklerini bildirdiler. Rozier ve Romain dramatik bir şekilde öldüler ve havacılığın ilk ölümlü kazası olarak tarihe geçtiler.

Topkapı Sarayı bahçesinden havalanan ilk Türk balonu

Türkiye’de ilk balon macerası ; 1785 yılında Osmanlı’da başlamıştır. Padişah I.Abdülhamit’in de izlediği bir tören ile iki Türk ve bir İran’lı baloncu Topkapı Sarayı’nın bahçesinden havalanırlar. Yaklaşık yüz yirmi km. kadar yol aldıktan sonra Bursa’ya inmeyi başarmışlardır.

Türkiye’de ilk profesyonel sıcak hava balonu uçuşu ise; 1984 yılında RAKS firması tarafından reklam amaçlı uçuşlar yapmak için getirilen balon ile başlamıştır. Kapadokya balon turizmi ise, 1987 yılında Bilge Ezel tarafından ilk balonun uçurulması ile başlayıp, 1990 lı yılların başından itibaren profesyonel ticari uçuşlar başlamıştır.

Türkiye’de profesyonel balonculuk 1990 lı yıllarda başlamıştır.

Kanuni Sultan Süleyman Balonu ise; Turgut Özal’ın arkadaşı olan milyarder Amerika’lı iş adamı Malcom Forbes, Türk Amerikan Dostluk Turu adına bir program öngörür. Kanuni Sultan Süleyman şeklinde imal ettirdiği balon ve özel ekibi ile Türkiye’ye gelir. Dev balonu ile İstanbul, Ankara, Konya, Pamukkale ve Efes’te uçuşlar yapmayı planlar.

Turgut Özal ve arkadaşı olan Amerika’lı iş adamı Malcom Forbes, Sultan Süleyman balonu önünde

Padişah görünümlü balon ilk olarak Ankara semalarında süzülmeye başladı. Ankara’lıların şaşkın bakışları arasında Ankara Otogarı civarında boş bir alana indi. Malcolm Forbes’in,son model Harley Davidson motorlardan kurulu ekibi iniş yapılacak alana önceden giderek iniş güvenliği tedbirlerini alıyordu.

Malcolm Forbes Turgut Özal ile buluşmasına ,son model Harley Davidson motoru ile geldi

Sultan Süleyman, rüzgarın müsait olmaması sebebi ile Konya ve Ürgüpte uçamadı. Pamukkale’de ise, sabah erken saatlerde balonlar şişirildi. Birisinin sepetinde Forbes ve ekibi, diğerinde ise basın mensuplarının olduğu iki balon havalandı. Pamukkale ilk kez bu denli heyecan verici bir hava etkinliği yaşıyordu. Pamukkale travertenlerinde yürüyen, yüzen şaşkın bakışlı insanlar balondakilere el sallıyorlardı .

Kanuni Sultan Süleyman tüm Pamukkale’yi havadan seyrediyordu, büyük bir keyif ile…

“Hayal etmeyi durdurursanız, hayatı durdurursunuz “Malcolm Forbes

…………. *…………..