Wolfgang Amadeus Mozart ; Keman öğretmeni olan Leopold Mozart’ın oğlu olan Wolfgang Amedeus Mozart 1756 yılında Salzburg da dünyaya geldi.
Müzik dehası küçük yaşta belirmiş ve altı yaşında iyi derecede piyano ve keman çalıp,    beste yapmaya başlamıştır.
Klasik Batı Müziği’nin üretken ve etkili bestekarlarından birisidir.35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır.1791 yılında Viyana’da ölmüştür.

Mehter Müziği,Avrupa kültür çevresinde özellikle Rusya,Almanya ve Avusturya-Macaristan imparatorluğu üzerinde önemli bir etki bırakmıştı.

 Avrupalılar Türk ezgilerini yakalayabilmek için, müzik aletlerinde değişikliğe giderek eklemeler dahi yaptılar.

Türk vurma çalgıları ile  mehter müziği öğeleri Rusya,Fransa ve Avusturya askeri müziğinde kullanılmaya başlandı. Alman saraylarına girdi.Macaristan’da Türk çalgılarından oluşan  gurup kuruldu.

Artık Avrupa’yı müzikte yeni Türk moda akımı  “Alla Turca ” sarmıştı.Moda olan bu akım,Türk kültürünü,müziğini ve enstrümanlarını Mozart ve Beethoven gibi büyük müzisyenlere tanıtmıştı.

Viyana kuşatması sona erip Viyana kurtulunca, Osmanlı merak konusu olmaya başlamıştı.

Kadın ve erkekler Osmanlı giysilerinden esinlenmeye başlamışlardı. Türk kahvesi gündelik içeceklerin arasında önemli bir yer almıştı. Mozart ta bir Türk kahvesi tiryakisi idi.

Mozart’ın Alla Turca stili eserler bestelemesi Türk modasının adeta geleceğe taşınmasını sağladı.Mozart’ın Alla Turca stili besteleri kuşkusuz mehter müziği etkisiyle doğmuştur. 

Türk marşı ; La major piyano sonatının “Alla Turca” başlıklı son rondo bölümü Mozart’ın en sevilen eserleri arasındaki yerini hala korumaktadır.

Beethoven onu şu sözlerle anlatır: “Yaşamım boyunca, kendimi Mozart’ın büyük hayranları arasında saydım ve son nefesime kadar da öyle kalacağım.”

Ne üstün zeka,ne hayal gücü ne de her ikisi beraber,bir dahi yapmaya yater.Sevgi,sevgi,sevgi..İşte bu dehanın ta kendisidir. 

Wolfgang Amadeus Mozart

                         …………………… * …………………..