Louis Raemaekers ; Siyasal karükatürlerin savaşçısı
1869 yılında Hollanda’da dünyaya gelen Raemaekers, ilk savaş karikatürünü                      1914 yılında Almanların savaş ilanına istinaden De telegraf gazetesinde yayınladı.

Louis Raemaekers, kalemini savaşın doğasını ve varlığını eleştiren güçlü izler yaratmak için bir silah gibi kullanıyordu. Bu cesareti ona “savaşın en büyük karikatüristi” ünvanını getirdi.

Louis Raemaekers, kalemlerini savaşın doğasını eleştiren güçlü izlenimler yaratmak için bir silah olarak kullandı.

Ulusal sınırlara cesaretle meydan okuyup, hoşgörü tasvir ederken, Kaiser Wilhelm tarafından yürütülen savaşın çok yönlü uygulamalarını canlandırdı. Bu karikatürel dil, Almanları rahatsız etmeye  ve kızdırmaya fazlası ile yetmişti. Raemaekers’in kafasına ölü yada diri on iki bin Gulden ödül koydular.

Raemaekers savaşın acımasızlığı ve yıkıcı mirası hakkında hem komik hem de heyecan verici yorumlar geliştirdi.

Almanya, Hollanda’dan Raemaekers’in acil yargılanmasını istedi. Bu durum Hollanda’nın tarafsızlığını tehlikeye attı. Sonunda Hollanda yargısı onu yargılamak zorunda kaldı. Jüri, düşüncelerini ifade etme hakkı olduğunu açıkladı bu sebeple beraatine karar verdi.1914 yılında savaşın başlaması, Raemaekers’in dünya çapında tanınan bir sanatçı olmasını sağladı. Bunun bedelini de göğüsledi. Hollanda’da sürekli Alman ajanlar tarafından takip edilmesi ve tehdit mektupları alması bir tabanca taşımasına neden oldu. Tüm Alman zulümleri Raemaekers’in eserlerinin yayınlanmasının engellenmesinde başarısız oldu.Raemaekers’in eserleri 1918 yılına kadar dünyanın en önemli gazetelerinde, kitaplarında yayınlandı. Şöhreti Avrupa’yı aşıp Amerika’ya ulaşmıştı bile.Fransız Onur Ödülü’nü aldı. Sayısız eseri savaştan sonra 1919 yılında gün yüzüne çıktı.

1956 yılında Hollanda’da öldüğünde, The Times Raemaekers için son sözü şöyle söyledi;     ” Savaşın onca imparatorları, devlet adamları, başkomutanlarının yanında, hiç ünvanı olmayan Raemaekers ayakta kalan tek kişi oldu ve halkların kaderini salladı. 

………… *  …………..