Geronimo ( Esneyen Adam ) Rüzgarın patladığı ovalar üzerinde doğdum ve güneş ışığını kıracak hiçbir şey yoktu. Hiçbir muhafaza yokken dünyaya geldim. ” Hala savaş esiri olan Geronimo ölüm döşeğinde “Ben asla teslim olmuş değilim, ben hayatta kalan son adam oluncaya kadar savaşmaya devam edeceğim”

1829 yılında New Mexico’da dünya ya gelen Geronimo’nun hayatı ; hakkında bir çok film çekilecek kadar renkli, dramatik ve sıradışıdır. Kendi topraklarında sürgün ve katliamlara uğrayan halkını ve vatanını savunan, son savaşçı, liderlik özellikleri olan, entellektüel bir Apaçi halk kahramanıdır.ABD de anlatılan hikayeye göre, Geronimo çocuk iken ilk avının kalbini yiyerek, yetenekli bir avcı olup başarı dolu bir hayat sürdürebilme geleneğini yerine getirdi.Büyükleri tarafından Apaçi geleneklerine sıkı sıkıya bağlı yetiştirilmiş gözü pek bir Apaçi savaşçısı idi. On yedi yaşına geldiğinde Alope adında bir kadına aşık oldu. Evlendiler ve dört çocuk sahibi mutlu bir aile oldular.Geronimo, aslında bir şef değildi, bir şamandı ( tıp adamı şifacı büyücü ). Ama, bu mutluluğu bozacak bir güç çıktı ortaya. Amerika’lı ve İspanyol istilacılar bölgeye akın etmeye başladılar. Yerlilerin topraklarını istila etmeye, yağmalamaya bunu yaparken de topraklarını savunan yerlileri acımasızca katletmeye başladılar.1858 yılında Geronimo ve kabilesinin bir çok erkeği ürünlerini takas etmek için gittikleri kasabadan evlerine döndüklerinde, Meksika askerleri tarafından kamplarına saldırılıp annesinin, eşinin ve üç çocuğu ile kamptakilerin çoğunun öldürülmüş olduğunu gördüler. Geronimo kampa dönüp bu dramatik tablo ile karşılaşınca, beyaz olan herkese karşı nefret duymuş ve elinden geldiği kadar beyaz öldürmeye çalışmıştır.Büyük kızılderili şefi olan Mangas Coloradas, Geronimo’ya intikam alması için izin vermiştir. Kendilerinden sayıca çok fazla olan Meksika ve ABD’li askerlere karşı başarılı saldırılar düzenlemeyi başarmışlardı.Peş peşe başarılı baskın operasyonları yapmış, bu intikam ateşi Apaçiler arasında onun ününü arttırmıştı. Meksika’lılar için yoğun bir nefret duygusu oluşmuştu. İki yüz kişilik bir Apaçi kuvveti ile, ailesini öldüren Meksika’lı askerlere baskın yapıp onları yok etti. Artık o içindeki intikam ateşi ile ölmeyi göze almıştı.Meksika ile Apaçiler arasında kanlı ve ölümcül bir mücadele başlamıştı. Meksika hükümeti her Apaçi çocuğunun kellesine 25$ ödül koymuştu, ama bu Geronimo ve Apaçileri caydırmak için ciddi bir fayda sağlamamıştı.Meksika ve A.B.D. güçlerine karşı az sayıda adamı ile verdiği uzun süreli mücadelesi sayesinde adını bütün dünyaya duyurmuştu.
Meksika sınırları içerisinde başlayan akınlar, Amerika sınırları içerisinde ki Arizona, Teksas ve New Mexico’ya kadar uzanmıştı.Bir zaman sonra kabilesi ile birlikte San Carlos yaşam bölgesine yerleştirildiler. Üç kez kaçma teşebbüsünde bulundu, fakat tutuklanıp bölgesine geri gönderildi. 1885 yılında ki dördüncü denemesinde, 110 çocuk, genç, kadın ve 35 savaşçısı ile bölgeden kaçmayı ve on yıl yakalanmamayı başardı.Askerler bir türlü Geronimo’yu yakalayamıyorlardı. Köylere saldırıp kadın ve çocukları öldürmeye başladılar. Bu durumdan rahatsız olan Geronimo halkına zarar gelmemesi için, teslim olmaya karar verdi. Arabuluculuk sonunda, silah bırakmasına istinaden tutuklanmayacağı, evine ve ailesine dönmesine izin verileceği belirtildi.Buna istinaden yanında bulunan az sayıda kabile üyesi ile birlikte 1886 yılında A.B.D. güçlerine teslim oldular. Fakat A.B.D. sözünde durmadı. Kendisi Fort Pickens, ailesini ise Fort Marion hapishanesine gönderdiler. Alabama’da yedi yıl hapis hayatından sonra, açık ceza evi formatında ki Fort Sill‘e gönderildiler.1909 yılında 80 yaşında Oklahoma’da bir savaş mahkumu olarak öldüğünde; Amerika‘lılar için, beş binden fazla insan öldürmüş büyük bir terörist, Apaçiler için ise, hayatını vatanı ve  insanlarının kurtuluşuna adamış, yeri doldurulamaz halk kahramanı olarak anılmakta idi.A.B.D. Bin Ladin’i öldürdükleri operasyona ” Geronimo” adını verdiklerinde, Apaçi kabilesi lideri Jeff Houser ” Bir uluslararası katil ve korkak terörist ile Geronimo’yu eşleştirmek, Amerika’nın yerlileri için acı verici bir hakarettir.Üstelik A.B.D kongresi 2009 yılında ” yurt savunmasında ki cesareti” nedeni ile Geronimo için övücü karar aldığı halde…Ben şef değildim ve olmamıştım, fakat başkalarına göre daha derinden haksızlığa uğradığım için, bu onur bana verildi ve ben de ona layık olduğumu kanıtlamaya karar verdim.” Geronimo

“Ağlamaktan korkma! Zihindeki ıstırap veren düşünceler gözyaşı ile temizlenir.
Avlayacaksan en zayıf geyiği avla, çünkü sağlam olanlar yeni neslin devamını sağlayacaktır.”  Kızılderili atasözü

…………………. * …………………….