“Dünya’yı Çizenler”e dünya çapında tanınan Küba’lı yazar, Aristides Esteban Hernandez Guerrero kısa adı ARES ile başlıyoruz.

Uluslararası alanda en fazla ödül kazanan Küba’lı yazar.

ARES ; 1963 yılında Havana’da (Küba)doğdu. Tıp eğitimi ve psikoloji eğitimlerini tamamladı. Bağımsız bir sanatçı olarak çalışıyor. Dünya’nın en iyi karikatürcüleri listesine dahil edildi. Bir çok uluslararası yarışmada jüri üyeliği yaptı.

Türkiye’de yapılan “mülteciler” konulu uluslararası karikatür yarışmasında birincilik kazandığı karikatür.

Dünya’da bir çok etkinlikte bulundu. En fazla uluslararası ödül kazanan Küba’lı karikatüristtir. Onlarca kitap yayınladı. Otuzdan fazla kitabı resm etti. Çizgi filmleri Dünya’nın bir çok ülkesinde yayınlandı. Yağlıboya tablolar yaptı.

Ares,yirmiden fazla ülkede düzenlenen yarışmalarda ödüller kazandı.

Türkiye, Meksika, İspanya, Kolombiya, Kanada, Venezuella, Finlandiya, Küba ve İran’da, karikatür ve çizgi roman sanatı üzerine dersler verdi.

Ares,halen Havana’da serbest ressam ve illüstratör olarak çalışmaktadır.

20.yüzyılın en üstün yirmi kübalı karikatürcüsünün araştırmasına dahil edildi. 2002 yılında Ares, Ulusal Kültür Madalyasını Küba kültür bakanından aldı. Televizyon ve sinema kısa filmleri yapmak için, eserleri ile birlikte bu sektörlerde bir çok hizmet verdi.

Meksika, İtalya, Brezilya, Küba ve İran’da düzenlenen bir dizi uluslararası çizgi film yarışmasında jüri olarak görev yaptı.

Küba’nın en prestijli görsel sanatçılarından birisi olarak, “Bellek Kitabı” projesine dahil edildi. Dünya genelinde 130’dan fazla prestijli ödüller kazandı.

Ares’e karikatürün hocası, eğitmeni, duayeni denilmektedir. Quevedo Iberoamerican Çizgi Film Ödülü için aday gösterildi .

Küba Yazarlar ve Sanatçılar Birliği (UNEAC)Görsel Sanatçı Derneği başkan yardımcılığı yaptı. Jose Marti Uluslararası Gazetecilik Enstitüsü, Çizgi Film ve Çizgi Roman Katedrali’nin başkan yardımcılığını yaptı.

Ares, psikiyatrist, karikatürist, illüstratör ve kendi kendine öğreten ressam olarak mezun oldu, bağımsız bir sanatçı olarak çalışıyor.

………………………….. * ………………………..


Reference by Cartoon Gallery