Amerika’lı eczacı Wilbur Scoville acı biber işine iyice kafa yormuş. 1912 senesinde “acı” nın ölçüm tekniğini icat etmiş. Bibere acılığı veren  “kapsaisin” maddesidir.

Kapsaisin oranı ile ” Scoville Acılık Birimi ” hesaplanır. Tüm acıların ölçümü böyle belirlenir. Kısaca “SHU” diye belirtilir. Günümüzde Guines Rekorlar Kitabı’na giren, dünyanın en acı biberi “Carolina Reaper” biberidir.

2.200.000’lük SHU’ya sahip olan Carolina Reaper bu alanda dünyada rakipsizdir. Ülkemizde ki en acı biberin 50,000 SHU birimi olduğunu düşünürsek, baldan tatlı acı yiyormuşuz da haberimiz yokmuş diyebiliriz.

New York’ ta düzenlenen “acı biber yarışması“nı kazanan genç adam gözlerini hastanede açtığında ” gök gürültüsü tipi baş ağrısı” teşhisi ile tedavi altına alındı. Carolina Reaper şakası olmadığını, kendisini ısıranları nelerin beklediğini bir kez daha gösterdi.

Bizlerde seviyoruz acı yemeyi. Sanki bizim SHU muz alnımız ve burnumuzun üstü imiş gibi boncuk boncuk terlemeye başlıyor. Arnavut biberi, Maraş ve Antep dolma biberi, Urfa isotu yiyerek acıya dayanıklılığımız ile övünürüz.

Bir çoğumuz acı olmayan yemeklere, Samandağı’nın yeşil acı biberinin tadı karışmamış  kebaplara burun kıvırırız. Bizi terletmesini bekleriz çiğköftenin.

Acı yemeyi seven, acıya düşkün biriyseniz ve hastanelik olmayı istemiyorsanız, bütün bir Carolina biberini yemekten uzak durun. Bu arada acı biber şampiyonlar ligini ilk üçte tamamlayanları açıklayalım; 1. Carolina Reaper 2.200.000’lük SHU, 2.Trinidad Moruga 2.000.000 SHU, 3.Trinidad Akrep 1.463.700 SHU.

Biber tohumlarını Kristof Kolomb Amerika’dan Avrupa’ya taşımasaydı belkide bu acı güzelliği bilemeyecektik.

” Kim korkar acıdan, ver bakalım şu Carolinayı demeyi çok istemezmiydik ” ?…

…………….. * ……………………